• Sınıf Seçiniz

 • Branş Seçiniz

 • İçerik Türü

 • Ara

Burç Hesaplama

Burç Hesaplama Formu
Temizle

Warning: Undefined variable $get in /home/bilgibirikimixe/public_html/wp-content/themes/cata_dekstop/hesaplamalar/+12-burc-hesaplama/index.php on line 149

Bir burç hesaplama işlemi, bir olayın gerçekleştiği andaki, örneğin bir kişinin doğum anı gibi Güneş, Ay, gezegenler, astrolojik yönler ve hassas açıların konumlarını temsil eden bir astrolojik grafik veya diyagramdır. Burç terimi, “zaman” ve “gözlemci” (horoskopos, pl. Horoskopoi veya “saatin işaretçisi”) anlamına gelen hõra ve scopos kelimelerinden türetilmiştir. Astro haritası, gökyüzü haritası, gökyüzü haritası, yıldız şeması, kozmogram, vitasphere, radikal grafikler, radyum, grafik tekerleği veya basitçe grafik: İngilizcede burç için diğer yaygın olarak kullanılan isimler doğum haritası, astrolojik harita içerir.

Temsil ettiği zamanla ilgili olaylarla ilgili olarak kehanet yöntemi olarak kullanılır ve astrolojinin burç geleneklerinin temelini oluşturur. Ortak kullanımda burç çoğu kez bir astrologun yorumuna atıfta bulunur; bu genellikle bir Güneş Güneş işareti astrolojisine dayalıdır; Doğum anında Güneş’in konumuna veya Çin astrolojisinde olduğu gibi bir olayın takvim önemi üzerine kuruludur. Özellikle, birçok gazete ve dergi, Güneş’in zodyak yerleşimi ile ilgili göksel etkilere dayandığı iddia edilerek, okurun artması için doğrudan Güneş’e veya güneş sisteminin diğer yönlerine bağlı olmaktan daha fazla yazılmış olabilecek tahmini sütunları taşırlar.

Burçlar Nasıl Belirlenir, Burç Hesaplama

Doğum ayının başlangıcından itibaren (belirli bir işaretten önce veya sonra, örtüşme) veya ayın doğum ayının dekante edildiği başucu, kişinin Güneş işaretini veya “yıldız işaretini” belirterek “Tropikal zodyak üzerine kuruludur. Burçların doğruluğunu destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktu ve burçların doğruluğunu desteklemek için kullanılan yöntemler söz konusuydu. Tamamlanan tüm testlerde, sıkı yöntemlerin bir kontrol grubunu içerdiğini ve deneyciler ile denekler arasında uygun körlerin bulunduğunu göz önüne alarak, burç hesaplama saf ihtimalin ötesinde bir etki göstermedi. Dahası, bazı psikolojik testler, kişilik açıklamaları oluşturmak ve Forer veya Barnum efekti olarak anılacak olan geniş bir kitleye ait birçok üyeyi aynı anda karşılayacak kadar genel bir önkoşul göstermek mümkündür.

Burç, belirli bir anda belirli bir noktada gökyüzünün stilize edilmiş bir haritası olarak hizmet eder. Birçok uygulamada perspektif yer merkezlidir (heliosentrik astroloji tek istisna teşkil eder). Gerçek gezegenlerin (Güneş ve Ay dahil olmak üzere) konumları, ayın düğümleri, midheaven da dahil olmak üzere ev cusp’ları, zodyak işaretleri, sabit yıldızlar ve lotlar gibi tamamen hesaplanmış faktörlerin yer aldığı çizelgeye yerleştirilir. Gezegenlerin kendileri ve yönler olarak adlandırılan diğer noktalar arasındaki açısal ilişkiler tipik olarak belirlenir. Bu faktörlerin önemi ve yorumlanması geleneğe göre değişir.

Bilimsel Açıklamalar ve Burçlar

Etimoloji Horok için Sanskritçe terimi horadır. Latince “horoscopus” kelimesi, en sonunda Yunanca “doğuştan, burç” dan, kelimenin tam anlamıyla “doğum saatinin gözlemcisi” nden, “zaman, saat” ve “gözlemci, gözlemci” isimleri de kullanılır. 11. yüzyıldan itibaren Orta İngilizce metinlerinde, sözcük Latince biçiminde görünür ve Erken Modern İngilizce’de burcuna işaretlenir. “Burçların atılması” nın horoskopisi, 17. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Yunanca’da, “yükselen” ve “yükselme gözlemi” anlamında , Ptolemy’den beri kullanılmaktadır. Ana madde: Batı astrolojisi yerli, olayın konusudur (örneğin bir doğum) belirli bir zaman ve yerde grafikler gösterilir ve göksel kürenin merkezinde olduğu düşünülür. Burç hesaplama ile ilgili Göksel küre, üzerinde zodyak, takımyıldızlar ve gezegenlerin yansıtılacağı hayali bir küre.

Ekvatorun düzlemi, Dünya ekvatorunun uzaya yansıtıldığı düzlemdir. Ekliptik düzlemi, dünyanın ve güneşin yörüngeleri tarafından tanımlanır. Pratikte ekvatorun düzlemi ve ekliptik düzlemi birbirlerine yaklaşık 23.5 ° lik bir eğim korurlar. Ufuğun düzlemi yerli halk üzerinde yoğunlaşıyor ve o noktada dünyaya teğetsel olarak hesaplanıyor. Yarıçapı sonsuz büyük olan bir kürde, bu düzlem, merkezinin Dünya merkezindeki paralel düzlemle hemen hemen eşdeğer olarak değerlendirilebilir. Bu, burcun geometrisini büyük ölçüde kolaylaştırır, ancak yerli hareketinin hareket halinde olduğunu göz önünde bulundurmaz. Astroloji ile ilgili bazı yazarlar bu nedenle paralaksın etkilerini düşündüler, ancak çoğu nispeten küçük olduklarını kabul eder. Burçta dört ana açı vardır.

Bunlar güç sırası ile: İlk Ev (Yükselen – Doğu Açı) Onuncu Ev (Midheaven veya M.C. – Kuzey Açısı) Yedinci Ev (Soydanz – West Angle) Dördüncü Ev (Imum Coeli veya I.C. – Güney Açısı)Yükseliş, ekliptik ve ufukun kesiştiği doğu veya güneş doğu noktası; Yükselen ve midheaven, astrolojilerin büyük çoğunluğu tarafından burçtaki en önemli açılar olarak düşünülür. Çoğu ev bölümü sistemlerinde, birinci evin baş noktası, orta evin 10. evin baş noktası olduğu görülmektedir. Grafik yöneticisi olarak adlandırılan, yükselen gezegenin cetvelinin yerleştirilmesi de önemli sayılır.

Batıda yükselişe çapraz olarak zıt olan noktaya, genellikle 7. evin başlangıcı olan torun adı verilir; Ve M.C. Grafiğin en kuzeyindeki 4. evin başlangıcı, imum coeli ya da I.C. Bir burç oluşturmak için, yükselen geleneksel olarak grafik tekerleğin sol tarafındaki “dokuz o” konuma yerleştirilir. Gün boyunca, Dünya’nın dönüşü nedeniyle, ekliptik tüm çevresi yükseldikçe geçecek ve yaklaşık 1 ° ilerleyecektir. Bu hareket doğu anda doğu ufukta yükselen zodinin işareti olan yükselen tabir terimini sağlar. O zamanlar ufuk çizgisinin en uzağında olan ekliptik üzerindeki nokta Midheaven veya orta koeli olarak adlandırılır ve doğum saati güneşin nerde olduğu “12 konuma” yerleştirilir öğlen olarak hesaplanır.

 • Koç – 21 Mart – 20 Nisan
 • Boğa – 21 Nisan – 21 Mayıs
 • İkizler – 22 Mayıs – 22 Haziran
 • Yengeç – 23 Haziran – 22 Temmuz
 • Aslan – 23 Temmuz – 22 Ağustos
 • Başak – 23 Ağustos – 22 Eylül
 • Terazi – 23 Eylül – 22 Ekim
 • Akrep – 23 Ekim – 21 Kasım
 • Yay – 22 Kasım – 21 Aralık
 • Oğlak – 22 Aralık – 21 Ocak
 • Kova – 22 Ocak – 19 Şubat
 • Balık – 20 Şubat – 20 Mart

Burçlar Nasıl Oluşur ve Hesaplanır

Burç hesaplama konusunda ana madde: Zodyak veya “hayvanların çemberi”, bakış açımızdan gezegenlerin hareket ettiği, gökyüzünün küresine yansıtılan uzaydaki bir bölge veya kemerdir. 15 ila 18 derece genişliğinde sembolik bir geometrik yapı, her biri 30 derece boylamda (360 derecelik bir derece oluşturan) 12 işarete bölünür ve güneşin görünür yolu olan ekliptik ile orta hattı olur. Batılı astrolojilerin çoğu tarafından kullanılan tropikal zodyak, Güneş’in gökyüzü ekvatoru geçtiği ve Koç burcuna girdiği andan itibaren başlar. Bazı Batılı astrologlar, mevsimlere göre taşınabilir bir biçim olan tropikal zodyak yerine, gökyüzündeki takımyıldızların gerçek konumlarına daha yakından dayanan Hintli (“jyotish”) astrologlar tarafından tercih edilen sidereal zodyak kullanırlar.

Tropikal zodyak, ilkbaharın ilk noktası olarak bahar noktasını (kuzey yarımkürede ilkbaharın ilk günü) tanımlar, ancak serefel zodyak öncülüğe izin verir. Birçok kişi sidereal zodyak ile tropikal zodyak işaretleri arasındaki fark konusunda şaşkına dönerler. Dünya ekseni rotasında yaklaşık 26.000 yıl (genellikle “büyük yıl” olarak adlandırılır) boyunca “dalgalanma” nedeniyle, baharda bulunan ekinoksun gökyüzündeki hızının yaklaşık 0 derece, 0 dak., 50.23 saniye olduğu görülmektedir. Her yıl 72 yılda bir birer birer sürüklenerek. Ekinoksların zamanaşımı, her 6 yılda bir kabaca 5 dakika aralıklarla gerçekleşir. Tropikal işaretler mevsimlerle değil yıldızlarla ilgilidir.

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yazının Bağlantısı: Burç Hesaplama
 • Tarih: 13 Ocak 2022
 • Yazının Kategorisi: Astroloji, Hesaplama
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Burç Hesaplama
 • Etiketler:, , , ,
 • Ana Menü