• Sınıf Seçiniz

  • Branş Seçiniz

  • İçerik Türü

  • Ara

Yaş Hesaplama

Yaş Hesaplama Formu
Temizle

Warning: Undefined variable $get in /home/bilgibirikimixe/public_html/wp-content/themes/cata_dekstop/hesaplamalar/+37-yas-hesaplama/index.php on line 88

Yaş Hesaplayıcı

Yaş, sözlük anlamına göre insanın doğumundan başlayarak her yıl boyunca birer birer artan ve bu şekilde ölçülen zaman manasına gelir.

Yaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnsanlar yaş hesabı yaparken içinde bulundukları yıldan doğum yılını çıkardıklarında yaşlarını hesaplayabilirler. Yaş hesabı yapılırken bulunan içinde bulunulan yılda bu hesabı yapan kişinin doğum günü geçmişse yani hesabın yapıldığı tam tarih kişinin doğum gününden sonraki bir tarihse kişi bulduğu sonuca 1 ekler. Bu şekilde o yaştan gün almış olur. Örneğin 1990 yılının haziran ayında doğan birisi 2010 yılının ağustos ayında yaş hesabı yaparken 2010-1990 işlemini yaptığında sonucu 20 olarak bulur. Bu kişi 20 yaşını tamamlamış ve 21 yaşından da gün almış durumdadır.

Yaş Hesaplama Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Emeklilik: Yaş hesaplama işleminin kullanıldığı durumlardan birisi emeklilik hesabıdır. Kişi emekli olabilmek için 65 yaşını tamamlamak zorundadır. Yani 64 yaşını doldurup 65 yaşından gün alan bir kişi emekli olamaz. Örneğin 1935 yılının aralık ayında doğan bir kişinin emekli olabilmesi için tarihin 2000 yılının aralık ayı olması gerekir. Çünkü bu kişinin 2000 yılı aralık ayından önce doğum günü olmadığı için daha 65 yaşını doldurmamış, 64 yaşını doldurup 65 yaşından gün almış durumdadır. Yaş hesaplama işleminin gerekli olduğu durumlardan birisi bu emeklilik durumudur.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Bünyesi: Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumu kimsesiz çocukların, kimsesiz yaşlıların, ailelerin, kadınların ve engelli vatandaşların yardım ve hizmetlerini sağlamak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından oluşturulmuş bir kurumdur.

Kimsesiz durumda olan veya bakıma muhtaç durumda olan çocuklara bakmak devletimizin görevidir. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde yapılan çalışmalar evlat edinme, kimsesizler için koruyucu aile olma, kimsesiz çocukların barınabildikleri sevgi evleri, aileye dönüş, çocuklar için yapılan her türlü çalışmalardır. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları korunması gerekli çocuklar için onların barınabileceği ve rahat edebilecekleri yuvalar açar, onların gerekli olan tüm eğitimlerini almalarını sağlar ve onları yaşama kazandırır.

Ehliyet: Türkiye Cumhuriyeti’nde motorlu taşıtları kullanmak için belirli eğitimleri alıp, bazı sınavlara girerek bu sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavlara girmek için de sınava girecek kişilerin her sınav için gerekli olan yaş hesaplama işlemini yapması gerekir. Özellikle ilk defa ve en alt düzey ehliyeti almak isteyenlerin 16 yaşında olmaları gerekmektedir. Otomobil kullanmak isteyen kişilerin 18, kamyon-çekici kullanmak isteyenlerin 21, otobüs kullanmak isteyenlerin ise 24 yaşında olmaları gerekmektedir. Yaş hesabına göre sıkıntısı olmayan kişiler bu sınavlara girerek ve başarılı olarak istedikleri ehliyete sahip olabilirler.

Bedelli Askerlik: Bedelli askerlik eğitimden dolayı, çalışma hayatından dolayı veya yurt dışında olmaktan dolayı askerlik hizmetini ertelemek durumunda olan vatandaşların belirli bir ücret ödeyerek askerlik hizmetini yapmış olması durumudur.

Bedelli askerlik için yaş hesaplama işlemi yapacak olan kişilerin en son hesaba göre 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir. 28 yaşından gün almış olmak ise kişinin 27 yaşını doldurup 28 yaşına geçmiş olması demektir. Yani 2015 yılına göre 1988 yılının ocak ayında doğmuş olan vatandaşlar bedelli askerlik için başvuru yapamazlar. Çünkü 2015 yılına göre 1988 yılında doğan kişiler daha 27 yaşını yeni doldurmuş durumdadır. Bedelli askerliğe başvuru yapacak olan kişilerin 2015 yılı için en fazla 1987 yılının aralık ayında doğmaları gerekmektedir. 1987 yılının aralık ayında doğan bir kişi yaş hesaplama işlemine göre 2014 yılının aralık ayında 27 yaşını doldurmuş olur ve 2015 yılının ocak ayında da 28 yaşından gün almış olur.

Oto kiralamaları: Oto kiralama durumlarında 18 yaşında ehliyetini alan bir kişinin otomobil kiralayabilmesi 21 yaşını doldurmuş olması ve en az 1 yıllık B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında da sınıflara ayrılan kiralık araçlar için sınıf düzeyine göre farklı yaş grupları olmaktadır. Araç kiralamalarında üst sınıfa doğru gidildiğinde kiralayacak kişide aranan yaş sınırlaması da artmaktadır. Yani en üst sınıftan araba kiralamak isteyen bir kişinin en az 26 yaşını doldurmuş olması ve 3 yıllık da ehliyete sahip olması gerekmektedir.

Futbol Müsabakaları: Yapılacak olan futbol müsabakalarına katılabilmek için belirli yaş sınırlarına uymak gerekir. Yaş hesaplama işlemi yapılarak müsabakalara katılacak olan sporcuların yaşlarına göre uygun olan müsabakalara katılması sağlanır. Bu şekilde yapılan hesaplamalar sayesinde karışıklığın önüne geçilmektedir.

Yaş Hesaplama İşleminin Kullanıldığı Diğer Yerler: Yaş hesaplama işlemi başka olarak televizyon izlemelerinde kullanılır. Son yıllarda yapılan düzeltmelerle televizyonda yapılacak olan program, dizi, film ve herhangi bütün görsel materyallerde yaş sınırlaması vardır. Bu sınırlama sayesinde televizyon izleyecek kişilere uygun yayınlar izletilebilecektir.

Yolculuk Esnasında: Bazı yapılan yolculuklarda ücret alınan kişiler hakkında sınırlamalar vardır. Yani daha 1 yaşını doldurmayan çocuktan herhangi bir ücret talep edilmez. Aynı şekilde otel konaklamalarında da 1 yaşını doldurmayan çocuklardan herhangi bir ücret talep edilmez.

yaş hesaplama

Yaş Hesaplama İle Alakalı Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Emeklilik Durumlarında Yaş Hesabı Yapılırken Yaşı Doldurmak Mı Gerekir? Yaştan Gün Almak Mı Gerekir?

Emeklilik durumlarında kişi 65 yaşında emekli olabilir duruma gelir. Bu emeklilik için ise kişinin 65 yaşını doldurması gerekir. Yani 64 yaşını doldurup 65 yaşından gün alan bir kişi emeklilik için başvuru yapamaz. Örneğin 2015 yılının kasım ayında emekli olabilmek için başvuru yapacak olan bir kişinin 1950 yılı kasım ayında veya daha öncesinde doğmuş olması gerekir. Yine 1950 yılı kasım ayında doğan bir kişi 2015 yılının haziran ayında emekli olmak için başvuru yapamaz. Çünkü bu kişi 2015 yılı haziran ayında 64 yaşını doldurmuş, 65 yaşı içinden de gün almış durumdadır.

32 Yaşında Olan Bir Kişi Bedelli Askerlik İçin Başvuru Yapabilir Mi?

Bedelli askerlik kişilerin eğitimden dolayı, çalışma durumlarından dolayı veya yurt dışında olmalarından dolayı askerlik hizmetini ertelemek durumunda olması halinde bu şekildeki vatandaşların belirli bir ücret ödeyerek askerlik hizmetini yapmış olması durumudur. Bu hizmetten yaralanabilmek için 28 yaşını doldurmak gerekmektedir. Dolayısıyla 32 yaşındaki bir kişi 28 yaşını doldurduğu için belli askerlik için başvuru yapabilir durumdadır.

Televizyonlarda Yaş Sınırlamaları Nasıldır?

Televizyonlarda yaş sınırlamaları programları izleyecek olan insanların zihin düzeylerine göre ayarlanmıştır. Yani 7+ yazan programları izleyebilmek için en az 7 yaşında, 18+ yazan program, dizi ve filmleri izleyebilmek için en az 18 yaşında olmak gerekmektedir.

Otel Konaklamalarında Yaş Sınırlaması Nasıldır?

Tatillerde otel konaklaması yapılırken yaş hesaplama işlemi yapılır. Yapılan yaş hesaplama işlemiyle kendi başına kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek yaşta olan çocuklar için konaklama sırasında herhangi bir ücret talep edilmez.

Aynı şekilde otellerde tek başına konaklama yapacak kişilerde de yaş sınırlaması olarak 18 yaşı vardır. Yani 18 yaşından büyük kişiler otel konaklamalarında kimlik ile konaklama yapabilir. 18 yaşından küçük kişiler ise aileleri yanlarında olmak kaydıyla otellerde konaklama yapabilirler. Aksi halde otel konaklamalarından faydalanamazlar.

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yazının Bağlantısı: Yaş Hesaplama
  • Tarih: 17 Ocak 2022
  • Yazının Kategorisi: Hesaplama
  • Yazar:
  • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
  • Diğer kaynaklarda arayın: Yaş Hesaplama
  • Ana Menü