• Sınıf Seçiniz

 • Branş Seçiniz

 • İçerik Türü

 • Ara

Nasıl söz sözü açarsa, başarı da başarıyı doğurur

Bir zamanlar bir kral ülkesine çok büyük bir otoyol yaptırmış. Otoyolun açılışını yapmadan önce, oto yolu en iyi kullananı seçmek üzere bir yarışma düzenlemiş. Yarışmanın yapılacağı gün halk otoyolda toplanmış. Kimilerinin çok güzel iki tekerlekli yarış arabaları varmış, kimileri ise yürüyerek yarışacakmış arabaları olmadığı için. Fakat tümünüzden ortak bir şikayeti varmış otoyolun bir bölümünde geçişlerini engelleyen büyük kayalar varmış. Günün sonunda bitiş çizgisine ulaşabilen yürüyerek yarışan bir adam olmuş. Adam doğru bitiş çizgisinde beklemekte olan kralın yanına gitmiş. Üstü başı çok pismiş, ama krala bir kese altın uzatırken çok saygılı konuşuyormuş. “Gelirken yolda büyük kayalar vardı. Hepsini tem izledim ,” demiş. “Kayaların altında bu bir kese altın çıktı. Sahibini bulabilir misiniz acaba? ”

Kral gayet sakin bir şekilde adamı yanıtlamış. “Bu bir kese altının sahibi sensin. Yarışmayı sen kazandığın için sen kazandın bu altını. Yolu en iyi kullanan , arkasından gelenler için yolu daha kullanılabilir bir hale getirendir.” Hayat da böyledir. İnsanlar rekabet ortamında birbirlerinden üstün gelmek için bir birlerini ezerken, ortaya bir lider çıkar ve herkesin iyiliği için çalışır, herkesin yaşamını kolaylaştırır. Ve herkes için tıkanmış ve tıkanma ihtimali olan yolları açar. Toplum olarak her zaman böyle liderlere ihtiyacımız vardır.

Başarılı olma yeteneğine ve hakkına herkes sahiptir. Ayrıca herkesin, bulunduğu yerle olma k istediği yer arasında uzanan bir yolu vardır. Bu yol açıksa ve sizi harekete geçiren arz uysa, başarıya ulaşabilirsiniz. Ancak yolunuz engellerle tıkanmışsa, yolculuğunuzu tamamlayabilmek için o engelleri bulup yok etmeniz gerekir. Büyük liderler çoğu zaman böyle hareket eder. Mark Twain bir defasında, “Başarılı olmanın sırrı, başlamaktır,” demiştir. Bir kez ilk adımı başarılı bir şekilde attığınız zaman geresi gelecektir. Başarıyı oluşturan yol küçük adımların peş peşe atılmasıyla gerçekleşir. Ancak bu şekilde olanaksız görülen amaçlara ulaşılabilir. Başarı için gösterdiğiniz her çaba ile amacınıza ulaşılabilirsiniz. Başarı genelde bir işin “mutlu sonla” bitirilmesi olarak düşünülür. Nedense, başarı ve “mutlu son’Marhep birlikte görünür; gerçekte ise başarı asla bitmemesi gereken bir yolculuktaki kilometre taşıdır.

Başarı bir varış noktası değildir, bir yolculuktur, adım adım ilerlediğiniz bir yoldur.’ Başarı, amaçlarınıza ulaşabilme k için yolculuğunuzu sürdürmeniz ile gerçekleşecektir. Daha önceki, daha sonrakine faydalı olacaktır. Eğer amacınıza giden yolda vazgeçmeseniz, amacınızı gerçekleştirmeniz kaçınılmazdır.

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yazının Bağlantısı: Nasıl söz sözü açarsa, başarı da başarıyı doğurur
 • Tarih: 30 Eylül 2013
 • Yazının Kategorisi: Liderlik Sırları
 • Yazar:
 • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
 • Diğer kaynaklarda arayın: Nasıl söz sözü açarsa, başarı da başarıyı doğurur
 • Etiketler:,
 • Ana Menü