• Sınıf Seçiniz

  • Branş Seçiniz

  • İçerik Türü

  • Ara

Murat Yıldırım İle Zamana Yolculuk

Murat Yıldırım 13 Nisan 1979 tarihinde Koya’da dünyaya gelmiştir. 74 kg 1.82 cm boyunda koç burcudur. Babası Mehmet Salih Yıldırım öğretmen, annesi Hayat Yıldırım ev hanımıdır. Yıldırım aslen Mardinli olmasına karşın, Murat Yıldırım babasının memur olması sebebi ile Konya’da doğmuştur. Liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmış ve eğitime başlamıştır. Çok önceden beri tiyatroya ilgisi olan Yıldırım, üniversitede okuduğu dönem okulun tiyatro topluluğuna katılmış ve burada 3 yıl boyunca amatör tiyatrocu olarak görev yapmıştır.

murat-yildirim

Tiyatro topluluğunda görev aldığı dönemde arkadaşlarının aracılığı ile televizyon dünyası ile tanışmıştır. Kariyeri 1999 yılında başlayan Murat Yıldırım TRT ekranlarında yayınlanan Ayrılsak da Beraberiz dizisinde rol almıştır. Sonraki yıllarda 2003 yılı Patron Kim, Hayat Bilgisi ve Ölümsüz Aşk dizileri ile oyunculuğuna devam etmiştir. 2004 yılında Büyük Yalan dizisinde oynadığı gibi aynı yıl içerisinde Bütün Çocuklarım dizi kadrosuna da dahil olmuştur. Bu projeler ile yoluna devam ederken kariyerinde asıl çıkışını Kanal D ekranlarında yayınlanan Fırtına dizisi ile yapmıştır. Dizi de Ali karakterini canlandırmış ve bu proje ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. İki Karadenizli ailenin hayatını anlatan komedi ve aşk dizisidir. Trabzon/Sürmene Aksu köyünde çekilen dizi de Murat Yıldırım ve Burçin Terzioğlu  başrol oynamıştır.

murat-yildirim-firtina

Aynı kanal da 2007 yılında yayınlanmaya başlayan Asi dizisinde yine başrol oynayan Murat Yıldırım, Tuba Büyüküstün ile başrolü paylaşmıştır. 19 Haziran 2009 tarihine kadar yayında kalmayı başaran dizi de Demir karakterine hayat veren oyuncu, bu dizi ile popüler olmayı başarmıştır. Asi ve Demir’in aşkını aynı zamanda iki ailenin geçmişini konu alan dizidir. Kadro da yer alan diğer isimler ise Çetin Tekindor, Nur Sürer, Selma Ergeç, Tuncel Kurtiz, Onur Saylak ve Cemal Hünal’dır. Sırasıyla 2009 yılında Ey Aşk Nerdesin ve Aşk ve Ceza dizilerinde oynamıştır. Televizyon oyunculuğu ile başarı gösteren Murat Yıldırım, 2005 yılında sinema hayatına da adım atmıştır. Organize İşler adlı filmde rol alan yakışıklı oyuncu, 2006 yılında Araf filmi ile de sinema da ilk başrolünü üstlenmiştir. Beren Saat ile başrol paylaştığı Güz Sancısı filminde 2009 yılında oynamıştır. 2012 yılında Show Tv de yayınlanan dizi Suskunlar’ da oynamış ve dönemim en iyi projelerinde biri olmuştur. Aslı Enver, Sarpo Akkaya, Pelin Akil ve Berk Hakman ile beraber rol almıştır. 2014 yılında yine bir sinema filmi ile karşımıza çıkan ünlü oyuncu, Kırımlı filminde Selma Ergeç ile rol almıştır.

murat-yildirim-kirimli

2015 yılında Kocan Kadar Konuş filminde rol alan başarılı oyuncu, kariyerinde hızla yükselmeye devam etmiştir. Ezgi Mola ile başrol oynamış ve Sinan karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl içerisinde bir televizyon dizisi ile tekrar kamera karşısına geçen oyuncu, bu defa Meryem Uzerli ile başrole oturmuştur. Gecenin Kraliçesi dizisinde Kartal karakterini oynayan yetenekli oyuncu, ekranda başarısını göstermeye devam etmektedir. Aksiyon, dram, romantik türünde bir yapım olan dizi 2016 yılında yayına başlamış ve salı akşamları Star Tv ekranlarında yayınlanmaya devam etmektedir.

Murat Yıldırım Evli mi?

Genç ve yakışıklı oyuncu Murat Yıldırım Fırtına dizisinde ki rol arkadaşı Burçin Terzioğlu ile sette tanışmış ve 20 Haziran 2008 tarihinde evlenmiştir. İkili 6 yıl evli kalmış ve karşılıklı anlaşarak 30 Haziran 2014 tarihinde yollarını ayırmışlardır.

murat-yildirim-burcin-terzioglu

Murat Yıldırım’ın Oynadığı Dizi ve Filmler Nelerdir?

Sinema
Yıl Başlık Rolü Notlar
2005 Organize İşler (figüran)
2006 Araf Cenk
2009 Güz Sancısı Behçet Oyuncu (başrol)
2014 Kırımlı Sadık Turan Oyuncu (başrol)
2015 Kocan Kadar Konuş Sinan Oyuncu (başrol)
2016 Kocan Kadar Konuş: Diriliş Sinan Oyuncu (başrol)
Televizyon
Yıl Başlık Rolü Notlar
1999 Ayrılsak da Beraberiz
2003 Hayat Bilgisi
Patron Kim? (Konuk Oyuncu)
Ölümsüz Aşk
2004 Bütün Çocuklarım Mesut
Büyük Yalan Okan
2006-2007 Fırtına Ali Oyuncu (başrol)
2007-2009 Asi Demir Oyuncu (başrol)
2009 Ey Aşk Nerdesin Polis (Konuk Oyuncu)
2009-2011 Aşk ve Ceza Savaş Oyuncu (başrol)
2012 Suskunlar Ecevit Oyuncu (başrol)
2016 Gecenin Kraliçesi[3] Kartal Oyuncu (başrol)
Tiyatro
Yıl Başlık Rolü Notlar
Kimsesizler
Salaklar Sofrası Cheval Orijinali: Le Dîner de Cons

Kaynak; Vikipedi

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yazının Bağlantısı: Murat Yıldırım İle Zamana Yolculuk
  • Tarih: 9 Nisan 2016
  • Yazının Kategorisi: Bizim Kalemimizden
  • Yazar:
  • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
  • Diğer kaynaklarda arayın: Murat Yıldırım İle Zamana Yolculuk
  • Ana Menü