• Sınıf Seçiniz

  • Branş Seçiniz

  • İçerik Türü

  • Ara

Muhteşem Yüzyıl’da Kanuni’nin Söylediği Söz; İçim Kibirle Doldu…

Muhteşe Yüzyıl dün gece yeni sezonun ikinci bölümüyle çıktı karşımıza. Muhteşem bir bölümle ekranlara gelen dizide, tarihin en kısa sürede kazanılan zaferlerinden Mohaç Meydan Muharebesi savaş sahneleri -bir takım eleştirilere rağmen- çok başarılıydı. Tarihin en önemli başarılarından biri olan bu savaş sonrasında dizinin sonunda Kanuni Sultan Süleyman’ın kendiyle hesaplaşması dikkat çekti. Başarıdan başarıya, fetihten fetihe koşan Kanuni kazandığı bu son zaferle gurudan öteye geçerek kibir duygusuyla dolduğunu kendine itireaf ediyor. işte Kanuni Sultan Süleyman’ın o sözleri;

İçim kibirle doldu, bu hissi yenmeliyim yeneceğim. İdrak et Süleyman unutma tevazu içinde ol,bütün şeref ve irade senin değildir.Rabbine şükret ve nefsine üstünlük verme;zinhar kibre düşme. sen hakka karşı hayalı halka karşı vefalı ol.Vücudun ,fikrin zikrin ona ait sahibi sanma.Hakkın nimetlerini kendinin kendinden olanları yegane sanma nefsini öldür yoksa o seni öldürür.Kibrini yen Süleyman! Her firavunun musası her şerrin bir nuhu vardır,iman et hatırla.Vücuda geldiğin hali ve gideceğin son mertebeyi unutma. İşte o zaman cennetin kapıları açılacak sana. Vicdanın senin kıblendir Süleyman.KAYBETME!

Tarihte gerçekten Kanuni bu sözleri sarf etmiş midir? Savaş sonrası Kanuni, kibiriyle baş edebilmek adına diri diri mezara girmiş midir? Tarih kaynaklarında böyle bir bilgi yok. dizinin tarih danışmanları Kanuni’nin mezara girmesinin bir rivayet olduğunun altını çiziyor. Ancak bunun yanında Mohaç Savaşı tamamen gerçeğine uygun olarak çekilmiştir.

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ana Menü