• Sınıf Seçiniz

  • Branş Seçiniz

  • İçerik Türü

  • Ara

Hamileyken Her Ay Hangi Testler Yapılır?

Hamilelik Süreci

O güzel haberi aldığınız andan itibaren bir canlının sorumluluğunu hissetmeye başlarsınız. İçinizde taşıdığınız can sizin en kıymetli parçanızdır. Artık onun için yaşayacağınız doğrudur. Bu cümleler nerdeyse tüm anneler tarafından ilk anda kurulur. Testlerden önce bu anı paylaşmanın başladığınız dokuz ay on günlük sürecin en anlamlı özeti olduğuna inandık. Vee artık hamilesiniz.

hamile-kadin

İlk Test:
Evde yaptığınız eczanelerden temin edebileceğiniz hamileleik testi. Testte iki çizgi bulunur. Test idrarınızla yapılır. Test çubuğunun minik yuvarlak ısmına birkaç damla idrar damlatın ve biraz bekleyin eğer tek çizgi ise hamile değilsiniz. Eğer çift çizgi ise MÜJDEEEE!!! Hamilesiniz.

gebelik-testi

İkici Test:
Evde yaptığınız testi doğrulamak için en yakın hastaneye gidin ve kan testi yaptırın. Sonuca göre doktor muayenesine gidin doktor size bebeğinizin kaç haftalık olduğunu söyleyecektir.

Üçüncü Test:
Hastanede bebeğinizin varlığını öğrendikten sonra doktorunuz beş haftalıkken sizi muayeneye çağıracaktır. Beş haftalıkken bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Eğer duyulmyorsa doktor sorun olduğunu anne adayına bildirir farklı tedavi yöntemleri ile sürece devam edilir.
Kalp atışlarını duyduktan sonra ay ay muyeneler başlar. Her ay rutin olarak bebeğin genel durumu doktor tarafından kontrol edilir. Boy kilo gelişimine bakılır. Hareket edip etmemesine bakılır.

Bebek 5 – 6 Haftalık Olmasına Rağmen Kalp Atışı Duyulmuyorsa Doktor Nasıl Bir Yol İzler?

Öncelikle ultrasonografi ile durumu tespit etmeye çalışır. Doktor birden fazla durumdan şüphelenir : Bebek anne karnında ölmüştür veya embriyo hiç oluşmamıştır. Her iki durumda da acilen kürtaj yapmak gereklidir annenin hayatını tehlikeye sokmamak için. Eğer beklenirse ölü bebek anneyi zehirleyebilir veya kendiliğinden gerçekleşen kürtaj annenin aşırı kan kaybetmesine neden olabilir.
Diğer durum da yani boş gebelik olarak tanımlanan durumda da acilen kürtaj olunmazsa anne hayatı tehlikeye girer. Boş gebelik hakkında kısa bilgi verirsek : Boş gebelikte zar ve plesenta oluşmuştur ancak embriyo oluşmamıştır. Bunun tanısını koymak için anne adayının adet dönemi dikkate alınır. Acele davranmak yanlışlara yol açabilir.

Anne Adayı İçin Hangi Testler Yapılır?

Anne adayının geçmişteki hastalık haritasına göre yapılacak testler değişiklik gösterir. Annenin kalp hastalığı,hepatit a hepatit b, hepatit c, anemi, akdeniz anemisi, kan pıhtı hastalığı gibi birçok hastalığı araştırlır.
Her sağlıklı anneye yapılan testler: Kan Hemogramına bakılır. Demir eksikliği, Kalsiyum eksikliği vb. durumlar araştırılır. Duruma göre demir takviyesi verilir. Neredeyse her anneye ilk üç ay folik asit kullanması söylenir. Sonraki aylarda demir, kalsiyum ve omega3 takviyesi verilir.

Hamilelikte Folik Asit Ne Amaçla Kullanılır?

Folik asit, B grubu vitamindir. Folik asit yeşil sebze, ceviz, balık, yumurta, karaciğer,kurufasülye, baklagil gibi yiyeceklerde bulunur. Folik asit gebelikte bebekte anomani riskini azaltmak amaçlı kullanılır. İlaç almak istemeyebilr bu ihtiyacı yiyeceklerle gidermeye çalışabilirsiniz, ancak bu yeterli olmayacaktır.

Hamilelikte Demir Takviyesi Ne Amaçla Kullanılır?

Hamilelik dönemi çok hassas bir dönemdir, sürekli olarak bebeğinizle bağınız vardır. Bebeğinizle aranızda kan akışı olması kanınızın sıvı kısmının azalmasına neden olur. Bu durum kansızlıkla sonuçlanabilir. Yine bu gereksinim yiyeceklerle karşılanmayacak düzeyde olabilir. Sizin kansızlık durumunuz bebeğinizi olumsuz etkileyecektir.

ferro-sanol

Hamilelikte Kalsiyum Ne Amaçla Alınır?

Kalsiyum kas ve kemikler için gerekli olan bir minerfaldir. Hamilelik döneminde alınması zorunlu değildir. Daha çok gebe kadının son aylarda kasılmalarının ve kramplarının artması sonucu kullanılır. Ayrıca bebeğin kemik ve kas gelişimi için de faydası oldukça yüksektir.

kalsiyum

Hamilelikte Omega3 Ne Amaçla Kullanılır?

Omega3 essensial yağ asitidir. Essensial yağ asitleri vücutta üretilemez ve dışardan alınması zorunludur. Omega3 karaciğerde,balıkta,cevizde vb. yiyeceklerde bulunur. Bebeğiniz bu besinlerden ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ancak yeterli alım olmazsa annenin omega3 depoları kullanıldığından anne adayının beyin dokuları zarar görebilir. Bebeğin beyin gelişimi için genel olarak doktorlar tarafından önerilir.

Bunlara ek olarak bebek büyüdükçe anneye verilen rahatsızlıklar da baş göstermeye başlar. Bu drumda farklı ilaçlar tedavi amaçlı olarak doktor tarafından tavsiye edilir. Çok sık rastlanan bir rahatsızlık da kabızlıktır. Kabızlığı gidermek için kullanılan ilaçlar bunlardan biridir.

İkili Test

Hamileliğin 11-14 haftalarında yapılan bir testtir. İkili test bir ultrasonografik taramadır. Bebeğin ense pilisi kalınlığı ölçülür. Kanda iki madde tayin edilir. Asıl amaç Down Sendromu riskinin varlığını tespit etmektir.

down-sendromu

 

Üçlü Test

Hamileliğin 16-18 haftalarında yapılan bir testtir. Amaç ikili testteki gibi Down Sendromu riskini ölçmektir. Ayrıca bebeğinin sırtında açıklık olup olmamasına, zeka geriliği, kalp ve başka organ anomaliklerinin tespiti de yapılabilir bu testle.
Sonuç %70 doğrulukta değerlendirilir. Eğer riskli sonuç çıkarsa CVS veya Aminosentez testi yapılır.Eğer anne 35 yaş üstü ise bu testler zaten istenir.

üclü_test

Doppler Ultrasonografi

Hamileliğin 20-24 haftalarında yapılan bir testtir. Çalışma prensibi hareketli cisimlerden gelen seslerin ölçümü şeklindedir. Bebebkte anomani riski varsa, annenin yüksek tansiyonu varsa veya daha önce böyle bir şikayeti varsa, anne ve bebekte kalp damar hastalığı varsa vb. durumlarda bu test önerilir.

doppler

 

Gebelik Şekeri Taraması

Bu test 24-28 haftalarda yapılır. Gebelikte anne adayının vücut glikoz metobolizması, bebeğe glikoz sağlamak amaçlı, değişiklik gösterir. Vücut bebeğe glikoz sağlamak için insilün düşmesi engelleyici etki yapar bu da şeker yükselmesine sebep olabilir. Bu glikoz bebek gelişimi için oldukça önemlidir.
Gebelik şekeri riski genelde daha önce şeker hastası olan, gebelik sırasında aşıyı yemek yiyen, aşırı kilo alan, bebeği haftasına göre iri olan, yaşı yüksek olan vb. durumlarda görülür.

Hamileliğin son ayı her hafta kontrol istenebilir. Nedeni bebeğin dünyaya geliş zamanını doğru saptamaktır. Bu ay bebeğin rahim ağzına ne kadar yaklaştığı doktor için bebeğin ne zaman geleceği hakkında fikir verir. Son haftalarda yapılan NST testi de kasılmaların şiddetini ölçerek bebeğin geleceği zaman tahmin edilir. bu kasılmalar eğer arttıysa bebek geliyor anlamına gelir.

Veeee Mutlu Son!!! Hoş geldin bebeğim.

bebek

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Menü