• Sınıf Seçiniz

 • Branş Seçiniz

 • İçerik Türü

 • Ara

Beşiktaş Ne Zaman, Nasıl Kuruldu? Beşiktaş’ın Kuruluş Hikayesi

Türkiye’nin ilk spor kulübü olan Beşiktaş, 1903 yılının Mart ayında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kurulmuştur. Beşiktaş’ın kuruluşu 22 gencin 1902 yılında Şhaplı Osman Ferit Paşa konağının bahçesinde belli günlerde toplanıp güreş, boks, halter ve jimnastik gibi spor faaliyetlerinde bulunmalarıyla başladı. 1903 yılına gelindiğinde ise özel bir izin almak suretiyle Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla Türkiye’nin ilk spor kulübü kurulmuş oldu. bu kulübün başkanlığına Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın oğlu Mehmet Şamil Şhaplı seçildi. Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü ismi ise Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın dedesi Mirzaiko Bereket Bey’den gelmektedir. kulübün adı daha sonra Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi olarak değiştirildi.

Meşrutiyet’in ilanından sonra 1909 yılında iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan, sporla uğraşan bu gençlere evinin altındaki yeri açarak, burayı kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübünün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. ardından kulüp 13 ocak 1910 tarihinde resmen tescil edildi. zamanla gençlerin bu spor kulübüne ilgisi arttı, kulübün merkezi Akaretler’de bir binaya taşındı ve bu binanın arkasına spor sahası yapıldı.

Beşiktaş’ın Renkleri:

Beşiktaş’ın ilk renklerinin kırmızı-beyaz olduğu ve Balkan Savaşlarında ölenlerin anısına renklerin siyah-beyaz olarak değiştirildiği bilgisi son yapılan araştırmalar sonucu çürütülmüştür. Beşiktaş’ın 100. yıl belgeselinin hazırlanması aşamasında yapılan araştırmalar sonucunda kulüp renklerinin en başından itibaren siyah-beyaz olduğu kanıtlanmış oldu. Mehmet Şamil Bey bir gün kurucular heyetini toplayarak kulübe ait bir rozet olması gerektiğini ve her kulüp mensubunun bu rozeti taşıması gerektiğini belirtti. kulübün rozeti belirlenirken aynı zamanda renkleri de belirlenmiş; tabiatın birbirine zıt iki rengi olan siyah-beyazda karar kılınmıştır.

Beşiktaş Ambleminin anlamı:

Beşiktaş ambleminde yer alan ilk beyaz çizgi 1’i

üç siyah çizgi 3’ü

ikinci beyaz çizgi 1’i simgeler.

amblem ise 9 bölümden oluşur

işte bu dört rakam yan yana geldiğinde 1319’u meydana getirir. 1319, Rumi takvimde 1903’e karşılık denk gelir. Beşiktaş ambleminde yer alan Türk Bayrağı’nı kullanma hakkı ise 16 Mayıs 1952 tarihinde Yunanistan milli takımıyla oynana maçta Türk Milli Takımı’nı temsil ettiği için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hediye edilmiştir.

Son Yorumlar
 1. Anonim
 2. ERSIN
 3. Atilla
  • NEŞET
 4. Sefa
 5. Erdogan
 6. Erdogan
  • Ferhat polat
 7. Erdogan
 8. Tuğçe♥❤
 9. sıla
 10. Hayri Kutarba
 11. asl

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ana Menü